Zvyš svůj engagement v 8 snadných krocích

autor: | Srp 31, 2019 | Tipy a návody

Dobrá míra zapojení (engagement rate) je základ pro to, aby se tvůj účet na Instagramu dobře rozrůstal. Není tedy žádné překvapení, že právě míra zapojení je cílem číslo jedna pro řadu instagramerů a marketérů z oblasti sociálních médií. Nevýhodou je, že míra zapojení je citlivá na veškeré změny algoritmů a může se zdát, že je těžké ji udržet na dobré úrovni. Žádné zlepšování tedy není na škodu.

Nemusíš ale zoufat. V tomhle článku ti přinášíme některé jednoduché implementační strategie, které ti pomohou zvýšit míru zapojení, nebo také dosah, získat nové sledující a budovat svou komunitu snáze a rychleji.

1. KAŽDÝ DEN SE ZAPOJUJ A REAGUJ U ÚČTŮ S PODOBNÝM OBOREM PODNIKÁNÍ NEBO OBLASTÍ ZÁJMU

Než postuješ svou další fotku na Instagram, využij nějaký čas před tím a reaguj na obsah u jiných účtů, hlavně u účtů s podobným oborem podnikání, zájmů.

Základní pravidlo Instagramuje, že zapojení živí zapojení. Díky interakci s dalšími uživateli roste tvoje šance, že tě bude znát více a více lidí. Čím více reaguješ, tím více viditelný bude tvůj účet a tím více zapojení získáš i ty díky lidem, kteří tvůj profil navštíví.

Nezapomínej ale, že kvalita je stejně důležitá jako kvantita, a pečlivě si vybírej účty, na které budeš reagovat.

Například pokud máš účet pro módní značku, reaguj s účty z oblasti módy, fashion a beauty influencery, účty s módními tipy a podobně. Pokud spravuješ IG účet společnosti z oblasti marketingu na sociálních sítích, zapojuj se u příspěvků s tématikou sociálních médií, blogů apod.

Takto se prezentuješ před tím správným publikem, které se může zajímat o tvé příspěvky, ať už prodáváš nebo propaguješ cokoliv.

Když chceš najít účty s podobnou tématikou, můžeš například:

1. Projdi si instagramová doporučení příspěvků, které by tě mohly zajímat, doporučení kategorií, které máš na vrchu ve vyhledávání (nebo v lupě) na aplikaci Instagramu.

2. Vyhledej účty pomocí klíčových slov, které se objevují v informacích o profilu. Zadej je do vyhledávacího pole a vyber „Lidé“. Snaž se klíčová slova specifikovat co nejvíce, protože tak získáš nejvíce relevantní výsledky.

3. Hledej hashtagy, které se vztahují k tvé značce. To ti pomůže najít související obsah a účty. Pokud zadáš hashtag do vyhledávacího pole, dostaneš také seznam souvisejících hashtagů k vyhledání (více o nich ale později).

4. Oslovuj sledující své konkurence. Prostě jdi na konkurenční profil a klikni na sledující a nebo projdi jeho účet a podívej se, kdo sleduje a lajkuje příspěvky tvého konkurenta.

2. REAGUJ NA OBSAH PŘED TÍM A POTÉ, CO VKLÁDÁŠ PŘÍSPĚVEK

Nejvýhodnější je získat co nejvyšší míru zapojení prvních 30 až 60 minut po vložení příspěvku. Hodně reakcí pak znamená, že algoritmus IG rozeznal, že tvůj příspěvek je něco, co může být zajímavé pro řadu tvých sledujících a proto se příspěvek objeví výše u více tvých diváků.

Jak ale získat v tak krátkém časovém rozmezí takovou míru zapojení?

Reaguj u jiných příspěvků krátce před a potom, co vkládáš svůj vlastní obsah.

To zvýší šance, že lidé navštíví tvůj profil a budou lajkovat tvůj aktuální příspěvek a tím posílí jeho viditelnost na IG. Tvé komentáře a lajky se samozřejmě více neposouvají, takže se i nadále zapojuj.

3. POUŽÍVEJ DELŠÍ STRATEGICKY ZVOLENÉ HASHTAGY (A STŘÍDEJ JE NAPŘÍČ SVÝMI PŘÍSPĚVKY)

Delší hashtagy (long-tail hashtags) jsou více specifické a detailní, takže lépe vystihují obsah tvého příspěvku.

Když vkládáš fotku postmoderní budovy, která tě zaujala, na Instagram, můžeš použít hashtag #architecture, který se vztahuje k 86 491 936 příspěvkům, nebo můžeš napsat hashtag #postmodernarchitecture, který zúží výběr na 8 739 příspěvků. Hashtagy vypadají poměrně podobně, ale ten delší má mnohem méně podobných příspěvků a tudíž mnohem větší šanci, že ho uživatelé objeví, budou lajkovat a komentovat.

Nové příspěvky, které se vztahují k hashtagu architecture přibývají každou minutou, možná i vteřinou, proto bude tvůj příspěvek velmi rychle neaktuální.

Naproti tomu k hashtagu #postmodernarchitecture nepřibývají nové příspěvky tak pravidelně a tvůj příspěvek tak rychle nezapadne a máš větší šanci, aby tvůj příspěvek našlo co nejvíce lidí. Také pokud nemáš opravdu velké publikum, obecný hashtag ti nepomůže k tomu, aby se tvůj příspěvek dostal mezi „Top posts“ ve vyhledávání dle hashtagu. A nízká šance na objevení vede k nízké až nulové míře zapojení.

Můžeš použít i obecnější hashtagy, ke kterým se vztahuje velké množství příspěvků, protože nikdy nevíš, třeba právě tvůj příspěvek bude tak výjimečný, že díky němu získáš hodně reakcí a zvýšíš míru zapojení. Ale ujisti se, že tyto obecné hashtagy střídáš i s těmi delšími (long-tail), méně populárními poměrem okolo 80:20.

4. TITULKY, KTERÉ ZAUJMOU

Víš, že fotky s obličeji mají o 38 % více lajků než ty bez nich?

Tvůj příští příspěvek by měl být tedy o člověku! Postování fotek lidí je skvělý a jednoduchý způsob, jak zvětšit míru zapojení. Je jedno, co prodáváš nebo propaguješ, vždycky můžeš nějak do své strategie zveřejňování příspěvků zapojit lidi.

Můžeš třeba postovat tým, se kterým spolupracuješ, sdílet fotky tvých zákazníků nebo lidí, kteří jakkoliv využívají tvou značku, modely a modelky ukazující tvé produkty, počet možností je nekonečný… Sdílení fotek obličejů pomáhá polidštit tvou značku, více tě spojit s tvým publikem a také posílit míru zapojení. Takže… řekni sýr a pusť se do práce.

6. REAGUJ NA KOMENTÁŘE CO NEJDŘÍVE

Pokud odpovídáš na komentáře, pomáhá ti to udržet komunkaci a posouvá to tvůj příspěvek výše u více tvých sledujících. Když ti lidé odpovídají znovu a znovu, Instagram vyhodnotí tvůj příspěvek jako cenný a zajímavý pro další uživatele. I když se ti bude zdát, že máš mnohem více důležitějších úkolů na starost, tak ne. Opravdu odpovídej hned, jakmile si reakce přečteš, rychle a přátelsky, ať udržíš míček ve hře (a také ať mezitím nezapomeneš).

Top tip: Využij příležitost a vtáhni další lidi do konverzace, kdekoliv můžeš. Označ jejich účet, aby získal upozornění, když je zmíníš. Když například někdo komentuje událost, kterou jsi organizoval, aby ti dal vědět, jaké to bylo, můžeš mu představit partnery, kteří pomáhali, členy týmu, místo konání, cateringovou společnost, která připravila všechny delikatesy pro tuto příležitost atd.

7. ZJISTI NEJLEPŠÍ ČAS NA VLOŽENÍ PŘÍSPĚVKU

Víš, kdy je nejlepší čas pro vložení příspěvku? Ne? V tom případě právě nyní přišel čas zjistit to. Nejlepší čas na postování na Instagramu je obvykle ten, po které následuje nadprůměrná míra zapojení pro tvůj účet. Můžeš to udělat ručně díky použití Instagram Insights, kdy testuješ různé časy vložení příspěvku, pak si vytvoříš tabulku, kde můžeš zapsat a sledovat data z jednotlivých vložení. Nebo můžeš použít nástroje určené přímo k analýze sociálních médií jako Iconosquare, který všechny propočty udělá za tebe.

Pokud používáš Instagram Insights, máš už určitě Instagram business profil. Jdi na záložku analýz (analytics tab), což je malý grafický symbol v pravém horním rohu obrazovky, vyber publikum (audience) a uvidíš, odkud je většina lidí, kteří sledují tvé příspěvky.

Díky tomu víš, kdy zhruba příspěvek vložit. Pokud máš většinu sledujících například v USA, tak vkládej příspěvky v době, kdy jsou vzhůru a mohou reagovat. Přesnější časy během dne pak zjistíš právě postováním příspěvků v různých časech (jak jsme zmínili výše).

Když pak sjedeš níže, uvidíš, kdy je tvé publikum nejaktivnější. To je dobrý výchozí bod, než se pustíš do práce.

V tuto chvíli tedy můžeš začít s vkládáním příspěvků v různých časech, ať zjistíš, kdy je to nejvýhodnější. Sleduj míru zapojení pro každý příspěvek v průběhu dne a čas vložení ve své tabulce. Po čase se ti podaří vysledovat nejvhodnější čas k postování.

Pokud si to chceš zjednodušit, použij k zjištění nejlepšího času na vkládání příspěvků Iconosquare. Po vložení několika příspěvků přes plánovač (scheduler), vypočítá automaticky nejlepší čas pro vkládání a zobrazí ti ho pomocí žluté hvězdy ve tvém plánovacím kalendáři, takže můžeš pokračovat ve vkládání v těchto dnech a časech.

Čím častěji zveřejňuješ příspěvky a čím pestřejší postovací zvyky máš, a to hlavně ze začátku, tím přesnější bude zjištěný čas, kdy máš vkládat příspěvky. Více také můžeš zjistit, když jdeš na záložku „zapojení (engagement)“ a roluješ dolů k „nejlepší čas pro vkládání – zapojení“.

8. UPOZORNI NA SVŮJ PŘÍSPĚVEK PŘES PŘÍBĚHY

Pokud mluvíme o míře zapojení na IG, nesmíme zapomenout také na příběhy (stories) na Instagramu. Přes příběhy můžeš míru zapojení zvýšit mnoha způsoby a je to poměrně rozsáhlé téma na další článek. My dnes zmíníme zejména to, že příběhy ti mohou pomoci upozornit na tvé příspěvky a tak můžeš posílit míru zapojení také.

Pokud to chceš udělat, klikni na symbol letadla/šipky pod příspěvkem. Objeví se možnost „vytvoř příběh s tímto příspěvkem“.

Když ji zvolíš, vytvoří se nový příběh, kam můžeš přidávat tagy, filtry…

Pozvi také uživatele do tvého feedu, aby si prohlédli více – vytvoř nějaké lákadlo, ale nepouštěj ven všechny informace (zde můžeš využít prostor pro lákavé titulky 🙂 .

Když zahrneš všechny tyto taktiky do své strategie a míra zapojení se zvýší, nezapomeň udržet zájem svého publika, lákat nové sledující na tvůj účet. Hodně štěstí a nezapomeň napsat komentář, jak si vedeš.

další články „instagram“

Kvalitní a lákavý obsah na Instagramu – jak na něj?

Kvalitní a lákavý obsah na Instagramu – jak na něj?

Využíváš Instagram k rozvoji svého podnikání? Pak je pro tebe klíčové vybudovat si široké publikum, které je loajální a reaguje na obsah, který vkládáš. Jak si ale zajistit publikum, které bude opravdu reagovat a opravdu to pomůže tvému podnikání? Klíčem k úspěchu...

Vybuduj si Instagram přirozeným způsobem – 9 rad, jak na to

Vybuduj si Instagram přirozeným způsobem – 9 rad, jak na to

Jak byl posledně Instagram a Facebook "down", něco se stalo. Mnoho účtů zaznamenalo rapidní pokles engagementu. Teď se hranice pohybuje podobně jako na Facebooku - mizerné 1 až 2 % na post! Stejně tak byly s těmito změnami zaznamenané větší dosahy Insta stories....

Takeovers na Instagramu návod jak na ně: 7 snadných kroků

Takeovers na Instagramu návod jak na ně: 7 snadných kroků

Influencer marketing je v současné době velmi populární, neznamená to ale, že potřebuješ spoustu času nebo balík peněz na to, abys získal influencera pro prezentaci své značky na sociálních sítích. Jeden z nejméně namáhavých způsobů, jak s někým spolupracovat na...

39 tipů pro úspěch značky na Instagramu

39 tipů pro úspěch značky na Instagramu

Instagram mění pravidla hry na trhu pro většinu firem. Je zdarma, vizuální a s více než půl miliardou aktivních každodenních uživatelů má obrovský potenciál zasáhnout rychle cílovou skupinu. 83% Instagrammerů prý objevilo díky Instagramu nové produkty a služby. To je...

Fake účty na Instagramu: návod, jak je poznat + nástroje

Fake účty na Instagramu: návod, jak je poznat + nástroje

Přemýšlíš, že v rámci marketingové kampaně zkusíš i influencer marketing? Chceš také znát veškerá negativa a úskalí ještě před tím, než se do toho pustíš? Velkým problémem jsou falešné účty. Spojení s influecerem a influencer marketing může být velmi účinný a výnosný,...

Rozhovor: Malé Leile je jen 6 let, přesto na Instagramu sklízí obdiv

Rozhovor: Malé Leile je jen 6 let, přesto na Instagramu sklízí obdiv

Vyzpovídala jsem maminku malé, teprve šestileté, Leily, která se věnuje modelingu a díky Instagramu má našlápnuto na slibnou kariéru. Podíváme se ale i na odvrácenou stranu mince - je vhodné spravovat Instagram tak malému dítěti? Co na to ostatní ženy a matky? Všechno...

další články „tiktok“

Návod pro značky: jak vybudovat svůj brand na TikToku

Návod pro značky: jak vybudovat svůj brand na TikToku

Už od jejího vzniku výrazně roste popularita aplikace TikTok. V Říjnu 2018 byl nejvíce stahovanou aplikací pro fotografie a videa v Apple store. Její statistiky tě dostanou. Údajně získali přes 800 milionů aktivních uživatelů měsíčně, nejvíce oblíbení jsou pak v USA,...

18 strategií pro TikTok: jak mít více followerů a vyšší engagement

18 strategií pro TikTok: jak mít více followerů a vyšší engagement

Jak před léty bylo jednoduché získat své followery na Instagramu, teď je ta správná doba pro tvoření své silné základny na TikToku. V Česku a na Slovensku je jen pár TikTokerů a ještě méně je jich kvalitních. Využij tuto šanci. Jak dnes je Instagram čím dál tím...

Jak být úspěšný na TikToku

Jak být úspěšný na TikToku

TikTok je stále relativně nová aplikace, i když předtím tady byl Musica.ly, nejeden člověk stále bádá nad tím, jak na této platformě uspět. Na rozdíl od jiných aplikací, TikTok skvěle funguje s ostatními sociálními sítěmi. Což, pokud nejsi youtuber, instagramer,...

TikTok Transitions: nejlepší návody na video efekty

TikTok Transitions: nejlepší návody na video efekty

Zajímalo tě, jak to ti TikTokeři dělají? Je pravda, jsou velmi vynalézavý a kreativní, co se tvorby videí týče. Ale ty můžeš být také! Mrkni na ultimátní zdroj TikTok video transitions. Video efekty na TikToku jsou velmi důležité. Tví fanoušci je budou milovat a...

Kde najít TikTok Influencery

Kde najít TikTok Influencery

Ač TikTok zažívá neskutečný růst, informací kde najít TikTok influencera jen tak nenajdeš. Platformy, které pomáhají v navazování spoluprací pro influencery na instagramu je nespočet. Dobře, na českém a slovenském rybníčku nespočet ne. Ale pokud jste značka s přesahem...

Jak vydělat peníze na Tik Toku? Kolik si vydělají TikTokeři?

Jak vydělat peníze na Tik Toku? Kolik si vydělají TikTokeři?

Tik Tok je sociální síť , která po svém spojení s Musical.ly zaznamenala výrazný vzestup. Můžeš ho ovšem využívat nejen k zábavě, ale i k výdělku - jak ale na to? Možností je více, než si myslíš. Protože TikTok nemá stejné možnosti monetizace jako Youtube, Instagram,...

další články „nástroje“

Fake účty na Instagramu: návod, jak je poznat + nástroje

Fake účty na Instagramu: návod, jak je poznat + nástroje

Přemýšlíš, že v rámci marketingové kampaně zkusíš i influencer marketing? Chceš také znát veškerá negativa a úskalí ještě před tím, než se do toho pustíš? Velkým problémem jsou falešné účty. Spojení s influecerem a influencer marketing může být velmi účinný a výnosný,...

6 nejlepších hostingů pro tvůj web nebo blog

6 nejlepších hostingů pro tvůj web nebo blog

Míst Instagram a další sociální síť je fajn, ale pokud chceš začít nějak vydělávat a monetizovat svůj účet z více zdrojů, dříve nebo později příjde na nutnost vytvoření webu. Než se pustíš do samotné tvorby, nezapomeň si vybrat dobrý hosting. Mít vlastní web není v...

42 Aplikací na Instagram Stories – foto, video, animace + BONUS

42 Aplikací na Instagram Stories – foto, video, animace + BONUS

Chceš si vylepšit své Instagram Stories? Nehledej tu správnou aplikací, vyber si z největšího seznamu nejznámějších a nejlepších aplikací na internetu a vyber si tu, která ti bude nejvíce vyhovovat. Čím kreativnější, tím lepší. Vytuněné příběhy na instagramu ti...

Nástroje

kurzy

platformy

Free ebooks

instagram

w

rozhovory

návody a tipy

tik tok

~

Ochrana osobních údajů / cookies / gdpr

Stránka amongus.cz použivá cookies pro lepší pochopení tvých preferencí. Pokud si v prohlížeči vymažeš cookies, tak nemůžeme zaručit, že budeš moci využívat všechny funkce webu. Pokud chceš i nadále dostávat jen ty nejlepší tipy z oblasti sociálních médií a celého online světa - nech cookies žít! 

Web vytvořila
Hedviga Nosálová