Práce. Někomu může toto slovo vyvolat stres, deprese a někomu štěstí a těšení se (gratulujeme). V České republice je neuvěřitelný 1 milion lidí pod hranicí chudoby! I vy počítáte každou korunu a rádi byste doplnili do svého rodinného rozpočtu peníze navíc? Tak čtěte dál.

I přesto, že hranice chudoby se týká téměř jednoho milionu Čechů, statistiky uvádí nejnižší nezaměstnanost v historií a zvýšení všeobecného ekonomického postavení českých domácností.

Statistiky říkají, že Češi mají peněz dost

Češi více jezdí na dovolené, více utrácí za produkty a služby (což lze vidět i na posledních metrikách tuzemských eshopů, kdy v minulém roce pouze za online nákupy občané utratili více než 161 miliard Kč) a rok od roku přibývá živnostníků a podnikatelů.

Zajímá vás, kdo si častěji chodí na Živnostenský úřad pro Živnostenské oprávnění? Možná vás to překvapí, kontinuálně již od roku 2012 roste nových podnikatelek – žen. Kdežto úřad vydává nová oprávnění zhruba 1200 pro muže, pro ženy je to až 3300.

Můžeme být rádi, že je čím dál tím více žen podnikatelek? Je to známka emancipovanosti a rovnoprávnosti? Anebo v tom někdo naopak vidí smutný trend, kdy ženy nevidí jiné východisko pro podpoření rodinného rozpočtu, pokud příjem od muže je nedostatečný?

O podnikatelích tento příspěvek není. Ovšem nebýt podnikatelů, nevzniknou nové nápady a projekty. A některé projekty myslí i na běžné občany.

Projekt, který myslí na příběh obyčejných lidí

Život od výplaty k výplatě je vyčerpávající a stresující. Mnohdy pro starostlivé maminky i velmi zdrcující – ráda byste dopřála svému dítěti školní výlet anebo nové oblečení, ale nejde to.

Anebo jste muž, živitel rodiny, a váš příjem je pro pokrytí nákladů nedostačující, což vás přivádí k pochybnostem o své existenci. O dovolené si můžete nechat jenom zdát. A pokud se pokazí pračka, jste naprosto nahraní.

Co to otočit? Dokázat si polepšit o pár tisíc za měsíc navíc a přispět do rodinného rozpočtu? Bylo by pro vás fajn příště vašemu dítěti říct, že na školní výlet pojede? Anebo že si dokážete vytvořit rezervu pro nenadálé výdaje, jako je například koupě nové pračky?

Nevýhody běžných brigád

Při hledání brigád na pracovních portálech jako je jobs.cz, prace.cz, fajnbrigady.cz a dalších je hned několik nevýhod :

 • Brigády ve vašem okolí jsou neflexiblní. Časy, kdy musíte být v práci jsou neslučitelné s časy vyzvedávání ze školky, s prací, kterou vykonáváte na hlavní pracovní poměr, se studiem.
 • Nemožnost více ovlivnit rozhodnutí firmy, zda vás přijme (např. vyplněným profilem na pracovním portálu, zviditelnění sebe a svých schopností).
 • Firmy se vám neozývají. Velmi častý problém.
 • Nabízená odměna je nízká.
 • Žádné benefity.
 • Neproplacená jízda do práce.
 • Zbytečné, stresující pohovory.
 • Jste to vy, kdo prosí o práci.
 • Nemožnost určovat si podmínky – kdy chcete pracovat, jak chcete pracovat, za kolik chcete pracovat.

Jak probíhá hledání brigády na internetu? Najedete si na příslušný pracovní portál, vyhledáte si aktuální nabídky z vašeho okolí a začnete volat anebo psát e-maily.

A čekáte.

A čekáte.

A možná se ani nedočkáte. A když se dočkáte, časem vám brigáda nemusí vyhovovat skrze nevýhody popsané výše.

Jde to i jinak!

Naštěstí se najde skupina podnikatelů, kteří si uvědomují jak velké množství osob hledající brigádu nebo přivýdělek existuje, tak zároveň vnímají obrovské nevýhody a nedostatky, které běžné hledání přivýdělku obsahuje.

Bylo by pro vás příjemnější :

 • Přivydělat si (jednorázově, krátkodobě, dlouhodobě) u domácností, nikoliv firem?
 • U domácností (jakožto „zaměstnavatelů“ v pracovním hledisku jsou to poptávající, vy jako brigádník nabízející) mít velkou možnost flexibility?
 • Pracovat pouze tehdy, kdy se vám to hodí? Ideální skloubení s vaší hlavní prací, s vyzvedáváním ze školky, s hlídáním, se studiem, a s dalšími plány (např.doktor)?
 • Pracovat za odměnu, která je pro vás přijatelná? Je zcela běžné, že například úklid domácností je hodnoceno od 150 – 200 Kč na hodinu. A to je už částka, za kterou se oplatí ráno vstát z postele.
 • Nechodit na zbytečné pohovory?
 • Bylo by pro vás příjemné, kdybyste věděli, že to jsou domácnosti, kteří vás potřebují a můžete si nastavit vlastní podmínky?

Tohle všechno jde. Není to sci-fi. Některé startupy (mladé firmy) se snaží změnit pracovní trh. Jako například Robeeto.com

Jakou přidanou hodnotu má Robeeto?

Od běžných pracovních portálů, jako je jobs, obrovskou.

Protože zadavatelé poptávek nejsou firmy, ale domácnosti, tak poptávané přivýdělky jsou vhodné úplně pro každého, kdo si potřebuje přivydělat.

Na běžných pracovních portálech jste vy – osoba hledající brigádu – v ne příliš příznivé situaci, kdy musíte svého zaměstnavatele zaujmout krátkým průvodním dopisem a čekat, až si vás (možná) pozvou na pohovor.

Na Robeetu jste vy tou hlavní osobou. Uvedeme příklad:

Domácnost z Brna hledá paní na opakovaný úklid bytu. Vy této domácnosti podáte nabídku s cenou za hodinu anebo za úklid celého bytu. Žádné pohovory.

Všechny informace o sobě, svých dovednostech, časových možnostech a finanční ohodnocení máte přehledně ve svém profilu. S poptávajícím se domluvíte na dalších podmínkách (například máte malé dítě, které musí jít s vámi) a uzavřete „obchod“.

Záleží na domluvě, jak budete vyplácení. Klidně hned na ruku po ukončené zakázce. Domácnost je poté vyzvána portálem Robeeto k vašemu hodnocení.

Čím více pozitivních hodnocení, tím více dalších přivýdělků pro vás!

Pro koho je to vhodné a jakou prací si mohu přivydělat?

Začneme s tím, na koho Robeeto cílí – úplně na každého. Protože lze poptat až přes 650 služeb, některé jsou vhodné pro profesionály (fotografické, grafické práce, autoservis, kadeřnické a jiné beauty služby,..), a některé pro každého bez nutnosti vyššího vzdělání nebo dovedností (úklid domácností a kanceláří, hlídání dětí, venčení a hlídání psů a koček, ..).

Nezapomněli ani na šikovné muže, kteří chtějí přispět více penězi do rodinného rozpočtu – zednické práce, malování, stěhování a práce všeho druhu okolo domu a zahrady.

Pokud nenabízíte žádnou profesionální práci, kterou berete jako podnikání, nemusíte mít živnostenský list.

Proto jsou brigády vhodné jak pro pracující, hledající brigádu ke svému zaměstnání, tak pro maminky na mateřské dovolené, studenty od 16 let, důchodce.

Jak jsme již zmínili, na Robeeto lze poptat až 650 různých služeb, vyjmenujeme jenom ty základní:

 • Úklid domácností (byty, RD), kanceláří a jiných (po oslavě, po stěhování, apod.). – NEJPOPTÁVANĚJŠÍ odvětví
 • Hlídání dětí. – NEJPOPTÁVANĚJŠÍ odvětví
 • Venčení a hlídání psů a koček. – NEJPOPTÁVANĚJŠÍ odvětví
 • Výcvik psů.
 • Práce s textem – psaní, korektura, překlad, bakalářské práce,..
 • Doučování – předměty na ZŠ, SŠ, VŠ, účetnictví, právo a další. – NEJPOPTÁVANĚJŠÍ odvětví
 • Práce hodinového manžela – různé pomocné práce okolo domu a zahrady, údržba, malování, stěhování – NEJPOPTÁVANĚJŠÍ odvětví

Jak to funguje?

KROK č. 1

Na Robeeto.com se zaregistrujte (pod e-mailem, pomocí Facebooku nebo Google účtu). Autorizujte účet pomocí odkazu, který vám přijde na e-mail.

Pozor! Často se pletou pojmy. Vy (jakožto osoba hledající přivýdělek) jste nabídka. Domácnosti (ti, co hledají pracanta) jsou poptávka. Proto se zaregistrujte pod tlačítkem „získat zakázku“.

KROK č. 2

Založte si profil (anebo více samostatných profilů v jedné registraci) a vyplňte nutné údaje.

KROK č. 3

Nyní si důkladně vyplňte svůj profil. Neopomente ani profilovou fotografií, která zvyšuje úspěšnost profilu.

Vyplňte vaší dosavadní praxi, dovednosti (čtivým způsobem, nemusíte to psát stylem jakým jste zvyklí u běžných pracovních portálů). Vaše časové možnosti – máte k dispozici přehledný kalendář po dnech a časech.

Nastavte si hodinovou sazbu – sami se rozhodněte za kolik peněz chcete pracovat. Doporučujeme nelomit trh a nekonkurovat ostatním nabídkám nízkou cenou – Robeeto chce docílit vyšších odměn. Takže, například za úklid je tedy adekvátní si vyptat 150 – 200 Kč na hodinu.

KROK č. 4

Nyní můžete podávat svou nabídku na poptávky, které jsou vám sympatické. Vyhledávání je jednoduché jako na běžných pracovních portálech.


Pokud nejste počítačově zdatní – nezoufejte. K dispozici je vám Robeeto Zákaznická podpora připravená vám pomoci kdykoliv si zažádáte.

My v AMONGUS jsme rádi, že podobné projekty vznikají. Pokud tedy víte o dalších možnostech, napište nám. Velmi rádi s dalšími způsoby přivýdělku, anebo novými pracovními příležitostmi obeznámíme naše čtenáře.

AMONGUS

Jsme magazín AMONGUS. Píšeme o psychologií, zajímavých lidech, o vztazích a přinášíme nejzajímavější aktuality. Dáváme možnost i naším čtenářům se podělit se svým příběhem.
AMONGUS

Pojďme diskutovat - přidejte svůj názor :-)

facebook amongus.cz